Wakacje lub ferie w Norwegii – co warto zobaczyć?

Wakacje lub ferie w Norwegii – co warto zobaczyć?

Norwegia, piękny kraj, w którym jest wiele zobaczenia. Nie znajduje się tak daleko od Polski, więc tym bardziej warto znaleźć okazję, by go zwiedzić podczas wakacji lub ferii. Trzeba jedynie liczyć się z tym, że nie jest tutaj tak ciepło, jak w krajach południowej Europy. Jednak Norwegia ma całkiem sporo do zaoferowania, gdy chodzi o zabytki i cuda natury.

Oslo – stolica kraju

Jak zawsze w stolicach znajdziemy sporo. Jeśli zatem wybieramy się tutaj, warto sięgnąć po przewodnik turystyczny. Norwegia bowiem słynie z tego miasta. Można tutaj trafić na elementy starego budownictwa połączone z nowoczesną zabudową. Poza tym trafimy na dwie królewskie posiadłości (tak, Norwegia jest jednym z niewielu krajów, w których wciąż rządzi rodzina królewska). Jest oto pałac królewski z wartą, która zmienia się w efektywny sposób, oraz zamek Akershus.

Oslo może nas zaskoczyć wieloma muzeami, zabytkami i miejscami, które pozwolą nam jeszcze lepiej poznać historie tego kraju. Szczególnie poleca się zobaczenia Muzeum Kon-Tiki. Tutaj można dowiedzieć się o norweskim badaczu, który na tratwie przepłynął Ocean Spokojny.

Norweskie fiordy i zorza polarna

Dla każdego podróżnika ważnym krajem do zobaczenia będzie Norwegia. Mapa pokazuje wiele miejsc wartych odwiedzenia, w tym także słynne fiordy. Jednak najlepiej zobaczyć je na własne oczy. Pozwalają one na zobaczenie widoków, których trudno szukać gdzie indziej. Fiordami nazywamy tereny, gdzie między polodowcowymi skałami znajdziemy polodowcowe rynny wypełnione ciemnobłękitną wodą.

Niezwykłym zjawiskiem jest także zorza polarna, która pojawia się dzięki przepływowi prądu w jonosferze. Powstaje wskutek zderzenia cząsteczek gazu ze Słońca właśnie z polem magnetycznym Ziemi. Wtedy na niebie można zaobserwować świetlne zjawisko, które występuje w różnych kolorach zależnie od cząsteczek.

Drabina Trolli

Norwegia słynie z różnych mitów i legend. Nic dziwnego, że można znaleźć tutaj też Drabinę Trolli (Trollstigen). Jest to jedna z najbardziej krętych dróg w całej Europie. Składa się z 11 serpentyn, które można zobaczyć z tarasu widokowego. Najlepiej prezentują się wiosną, gdy ma się wrażenie, że to prawdziwa siedziba trolli i skrzatów. Jest to obowiązkowy punkt podczas każdej wycieczki.

Park Vigelanda

Turystów zachwyca także Park Vigelanda (Vigelandsparken), który jest jednym z najpiękniejszych parków miejskich. Znajdziemy w nim słynne rzeźby Gustava Vigelanda, od którego park wziął swoją nazwę. Najlepiej udać się do niego w pogodne dni, gdyż wtedy miejsce to zyskuje wspaniały klimat, który służy poznawaniu tak niezwykłych terenów.