Sztuka w Polsce według ITS DMC Poland

Sztuka w Polsce według ITS DMC Poland

Kolekcje sztuk pięknych od wieków przyciągają ludzi. Po pierwsze były dostępne tylko dla najbogatszych z nas. Dziś są dostępne dla wszystkich dzięki galeriom sztuki i muzeom. W Polsce jest ponad 600 muzeów, w których znajduje się ponad 14 milionów eksponatów. Szczególnie ważne są muzea i galerie prezentujące sztukę. Bardzo często znajdują się w zabytkowych budynkach pałaców i zamków. Eksponaty w swoim naturalnym otoczeniu, w swoim pierwotnym otoczeniu, zwykle silniej oddziałują na zwiedzających. W poniższym artykule poznasz najważniejsze miejsca w Polsce, w których można podziwiać sztukę wysoką polecane przez lokalne biuro podróży ITS DMC Poland.

muzeum

Do najczęściej odwiedzanych i najciekawszych muzeów sztuki w Polsce polecanych przez ITS DMC Poland należą:

 • Wawel w Krakowie
 • Sukiennice Muzeum Narodowe w Krakowie
 • Muzeum Czartoryskich w Krakowie
 • Muzeum Pałac w Łańcucie
 • Pałac w Wilanowie w Warszawie
 • Muzeum Narodowe w Warszawie
 • Muzeum Narodowe w Krakowie
 • Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzea sztuki wysokiej zlokalizowane są głównie w największych miastach Polski. Ciekawe kolekcje sztuki można znaleźć w takich miastach jak: Kraków, Warszawa, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Płock i Toruń. Największe kolekcje mają Warszawa i Kraków, które pełniły rolę polskich stolic. Jeśli chodzi o sztukę współczesną, warto tu wspomnieć o Muzeum MOCAK-u w Krakowie, Pałacu Ujazdowskim w Warszawie oraz Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.

Do najsłynniejszych obrazów w polskich kolekcjach odwiedzanych przez turystów ITS DMC Poland należą:

 • Dama z gronostajem Leonarda da Vinci (Muzeum Czartoryskich w Krakowie)
 • Sąd Ostateczny Hansa Memlinga (Muzeum Narodowe w Gdańsku)
 • Pejzaż z Miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna (Muzeum Czartoryskich w Krakowie)
 • Plaża w Pourville autorstwa Claude’a Moneta (Muzeum Narodowe w Poznaniu)
 • Ekstaza św. Franciszka El Greco (Muzeum Diecezjalne w Siedlcach)
 • Dziewczyna w ramie obrazu Rembrandta (Zamek Królewski w Warszawie)
 • Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki (Muzeum Narodowe w Warszawie)
 • Stańczyk (Jester) Jana Matejki (Muzeum Narodowe w Warszawie)
 • Babie lato Józefa Chełmońskiego (Muzeum Narodowe w Warszawie)
 • Bociany Białe Józefa Chełmońskiego (Muzeum Narodowe w Warszawie)
 • Żydówka z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego (Muzeum Narodowe w Warszawie)
 • Bitwa pod Racławicami zespołu Wojciecha Kossaka i Jana Styki (Muzeum Panoramy Racławickiej we Wrocławiu)

Powyższe przykłady najsłynniejszych obrazów wyraźnie pokazują, że największe znaczenie mają dwa muzea: Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Jest to jedno z najstarszych muzeów sztuki w kraju. Muzeum Narodowe w Warszawie szczyci się kolekcją liczącą około 830 000 dzieł sztuki z Polski i zagranicy, od czasów antycznych do współczesności, w tym obrazów, rzeźb, rysunków, grafik, fotografii, monet, a także przedmiotów użytkowych i wzornictwa. Nowa aranżacja stałych galerii ma na celu połączenie wielu istniejących narracji w jedną uniwersalną panoramę sztuki i kultury, począwszy od badań archeologicznych starożytności i klasycznej starożytności, poprzez średniowiecze, aż po czasy nowe i najnowsze. Celem układu galerii jest pokazanie wspólnego dziedzictwa cywilizacji europejskiej przy zachowaniu różnic między epokami i regionami. Głównym zamierzeniem było stworzenie spójnej opowieści o sztuce polskiej, europejskiej i światowej. Przestrzenie wystawiennicze dostosowano do nowoczesnych standardów, wyposażono w profesjonalne oświetlenie oraz stworzono system wewnętrznej komunikacji wizualnej. ITS DMC Poland radzi również kontynuować zwiedzanie warszawskich zbiorów sztuki w Zamku Królewskim, Łazienkach Królewskich i Pałacu w Wilanowie.

muzeum

Muzeum Czartoryskich w Krakowie

Jest to najcenniejszy w Polsce i jeden z najcenniejszych zbiorów w Europie. Damę z gronostajem Leonarda da Vinci czy Pejzaż z Miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, a także wiele innych arcydzieł nie tylko z zakresu malarstwa, ale także rzeźby, rzemiosła, militariów i sztuk użytkowych można oglądać w 26 salach wystawowych, na dwóch piętrach nowo wyremontowanego Muzeum Pałacu Księżniczek Czartoryskich. Muzeum gromadzi dzieła malarstwa europejskiego od XIII do XVIII wieku, zabytki sztuki i rzemiosła europejskiego i islamskiego od średniowiecza do XIX wieku, grafikę, sztukę antyczną i militaria. ITS DMC Poland proponuje kontynuowanie zwiedzania krakowskich zbiorów sztuki Sukiennic, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Mangi i na Wawelu.

muzeum

Odwiedzający Polskę miłośnicy sztuki nie będą zawiedzeni. Kolekcje sztuki prezentowane w zmodernizowanych muzeach i często w naturalnym otoczeniu magnackich pałaców i zamków robią ogromne wrażenie na turystach. Jeśli jesteś pasjonatem sztuki wysokiej, radzimy skontaktować się z lokalnym biurem podróży ITS DMC Poland, które pomoże Ci zaplanować najlepszą wycieczkę po Polsce lub krótszy city-break ze sztuką. Zrelaksuj się i naładuj baterie w świecie nieskończonego piękna i sztuki!