Kraków kojarzy się nam z wielką historią, królami, powstaniami. To jednak tylko jedno z jego oblicz. Dziś wybraliśmy trzy galerie, które mogą nas zainspirować i pokazać sztukę z innej strony niż tylko ta dawna.
Nocleg w Krakowie
Do obejrzenia w stolicy Małopolski jest wiele. Najlepiej przyjechać tutaj chociaż na dwa lub trzy dni. Planując wycieczkę, musimy uwzględnić takie elementy jak transport, wyżywienie i miejsce do spania. Znaleźć dobry i tani nocleg w Krakowie to sztuka. Jeśli do tego dodamy odpowiednią lokalizację…
Na Starym Mieście przy ulicy Gołębiej mieści się Draggo – hostel w Krakowie, który przyjmuje zarówno pojedynczych turystów, jak i grupy zorganizowane (od 10 osób). Jest świetną lokalizacją, z której łatwo dojedziemy w każde zaplanowane miejsce (bliskość dworców: PKP i autobusowego, przystanków komunikacji publicznej). Ponadto oferuje swoich gościom: WiFi, doki do ładowania dla każdego, indywidualne łazienki, Smart TV, szafki oraz zadbane i nowoczesne w wyglądzie pomieszczenia. Są one zarówno jedno-, dwu-, jak i wieloosobowe.
Krakowskie galerie
W tekście o krakowskich galeriach nie sposób nie wspomnieć o Galerii Sztuki Współczesnej MOCAK. Znajdziemy tam prace (mniej więcej w stosunku 50/50) zarówno krajowych, jak i zagranicznych artystów. Są tu między innymi dzieła przedstawicieli awangardy, konceptualizmu, Grupy Krakowskiej. Co ciekawe MOCAK wprowadził pewną zasadę niespotykaną w muzealnictwie. Jak czytamy na stronie instytucji: „Raz w roku zmieniamy układ Kolekcji, łącząc nową wystawę z odmiennymi problemami. Każda odsłona wprowadza przynajmniej połowę nowych prac”.
Co przydatne przy planowaniu zwiedzania – Muzeum jest czynne w dni otwarcia do godziny 19.00 a w piątki nawet do 20:00. Jest to także miejsce, które w ślad za innymi instytucjami wprowadziło „ciche godziny”. Brak oprowadzania wycieczek, ściszenie elementów wywołujących hałas, wyłączenie intensywnego światła – to wszystko z troski dla osób z zaburzeniami ze spectrum autyzmu.
Beksiński w Nowej Hucie
Chociaż Zdzisław Beksiński nie był związany w swoim życiu z Nową Hutą, to tam znajduje się pokaźna galeria z jego dziełami. Pochodzą one z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich. Na plus dla osób aranżujących to miejsce, trzeba dać stworzenie niepowtarzalnego klimatu. Półmrok, trzeszczące dźwięki płynące z głośników – to tylko wzmaga odbiór bardzo charakterystycznej twórczości malarza. Miejsce jest fantastyczne, ale lepiej nie wybierajcie się później do kina na jakiś nocny horror…
Galeria Chromego
W Krakowie znajduje się mieszcząca się na świeżym powietrzu Galeria Bronisława Chromego. Już samo otoczenie – park Decjusza – zasługuje na uwagę. W tym malowniczym miejscu, wśród zadbanej natury znajduje się renesansowy pałacyk sekretarza Zygmunta Augusta. Ale dziś nie o nim.
Na terenie parku znajdziemy wiele rzeźb wybitnego profesora. Jest to dobre połączenie obcowania z naturą i sztuką jednocześnie. Do bardziej znanych należy pomnik Piwnicy pod Baranami z ponad 50 głowami artystów. Dzieła Chromego znajdują się także w pawilonie, który niestety jest otwarty jedynie w weekendy w sezonie letnim.